«

Alt coinler olarak bilinen alt kripto paralar, ilk kripto birimden sonraki tüm açılımlar olarak bilinir. Ancak alt coinin esas manası; tek bir taban üzerinden yazılım edilen ve çeşitlendirilen birimler demektir. Örneğin döviz kelimesinin alt kısımlarında Euro, Dolar, Türk Lirası gibi çeşitlilikler bulunur.  

Bitcoin’in piyasalarda işlem görmesiyle birlikte aynı sistem, farklı sanal paralar üretmeye başlamıştır. Örneğin Litecoin, Bitcoin’in alt coinidir. 

Alt Coinler hangileri? 

Alt kripto paralar, şu an piyasalarda işlem gören Bitcoin dışındaki tüm coinler olarak ifade edilir. Peki coin veya altcoinlerin özellikleri nelerdir? Bir coinin kripto para olması için hangi nitelikler gereklidir; 

  • Merkezsizlik 
  • İşlem ve sahip kayıtlarının tutulması 
  • Yeni arz oluşturma kuralları 
  • Sahipliğinin kripto yazılımlar ile yalnızca sahibi tarafından ispat edilebilmesi 
  • Kripto değerin ancak sahibinin emriyle el değiştirebilmesi  

Kripto paralar nelerdir? 

Kripto paralar, sanal sistemler üzerinde kullanılan yatırım, alım ve satım işlemlerine olanak sağlayan paralardır. Gerçek para birimlerinden farklı olarak yalnız internet üzerinde kullanılan para olarak ifade edilir. Dijital para birimi olarak ilk Bitcoin isimiyle açılım yapılmıştır.  

Sonrasında çok farklı ve çok sayıda isimler kullanılarak coinler üretilmeye başlanmıştır. Bugün piyasalara baktığınızda yerli yabancı hemen her şirketin bir kripto açılımı olduğunu görebilirsiniz. 

Kripto para nereden takip edilir? 

Kripto para borsalarında blog sayfaları güncel verilerle tasarım edilmektedir. Anlık piyasa verileri ve güncel haberlere ulaşabilirsiniz. 

Bir önceki yazımız olan Alınması Gereken Kripto Paralar  başlıklı makalemizde Kripto hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *