«

Ethereum rakipleri ve birinci katman projeleri, jeton fiyatlarını da artıran madencilik ve geliştirici teşvikleri başlatarak ağın savunulamaz gaz ücretlerinden yararlanıyor.

Sürekli gelişen kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi dünyasında, küresel ölçekte benimsenebilecek yüksek ölçeklenebilir, kullanıcı dostu bir ağ kurma yarışı, yeni rakiplerin düzenli olarak yarışa katıldığı hiç bitmeyen bir maratondur.

Ethereum şimdiye kadar en akıllı sözleşmeler platform haline gelmiştir iken güvenlik, aktif kullanıcılar ve piyasa değeri, ağ gelince Bitcoin şüphesiz pazar lideri, ama ölçek için bu ağları sürekli zorluk pazarında bir dayanak bulmak için yeni nesil blockchain protokolleri için kapıyı açtı.

Ethereum’un saltanatının zayıf doğası, birkaç gelecek vaat eden birinci ve ikinci katman tabanlı protokollerin likiditeyi ve kullanıcıları ekosistemlerine çekmek için teşvik programları başlatmasıyla son aylarda artan baskı altında kalmaya başladı.

İşte kripto piyasasında artan likidite payı için yarışan yükselen katman-bir akıllı sözleşme platformlarından bazılarına bir göz atın.

Fantom, geliştiricileri göç etmeye teşvik ediyor

Fantom, fikir birliğini gerçekleştirmek için yönlendirilmiş bir asiklik grafik mimarisi kullanan ve teoride bu tasarıma dayanarak sonsuz ölçeklenebilir bir protokoldür.

Ağın yüksek hızlı, düşük maliyetli yapısı, son aylarda Kripto topluluğundaki katılımcılardan daha fazla ilgi görüyor çünkü Ethereum ağı, ağ tıkanıklığı nedeniyle yüksek işlem maliyetlerinden ve daha yavaş onay sürelerinden muzdarip olmaya devam ediyor.

Ağustos ayından sonra ağdaki etkinlik gerçekten artmaya başladı. 30 Fantom ağında yeni protokoller inşa eden geliştiricileri ödüllendirmeyi amaçlayan 370 milyon FTM’LİK bir teşvik programının duyurusu.

FTM teşvik programının başlatılmasından bu yana, Fantom Protokolündeki toplam kilitli değer (TVL) 691 milyon dolardan Eylül ayında 1.44 milyar dolardan yeni bir rekor seviyeye yükseldi. 9, Defi Lama’dan elde edilen verilere dayanarak.

Toplam değer Fantom’a kilitlendi. Kaynak: Defi Lama

Fantom Vakfı tarafından sağlanan verilere göre, 1,44 milyar dolarlık bir TVL, Fantom’u piyasadaki dördüncü en büyük Ethereum sanal makinesi (EVM) uyumlu ağ haline getiriyor ve şu anda 20.000’den fazla yeni adres ekliyor ve günlük olarak 1,5 milyondan fazla işlem gerçekleştiriyor.

Ağda birden fazla yeni düzeltilemez belirteç (nft) ve merkezi olmayan finans (Defı) protokolü başlatılıyor ve likidite Fantom’a geçerken bu eğilimin artmaya devam etmesi mümkün.

Likidite Çığa “acele ediyor”

Ethereun ağından likiditeyi boşaltan bir diğer ağ, merkezi olmayan uygulamalar için özel olarak tasarlanmış açık, programlanabilir bir akıllı sözleşmeler platformu olan Avalanche’dir.

Etkinlik için protokolü gördüm önemli bir artış, aşağıdaki lansmanı Çığ Acele nu anlattı Teşvik Programı üzerinde Ağustos. Çığ ekosistemine protokollere ve likiditeye meydan okumak için 180 milyon dolar tahsis eden 18.

Program başlangıçta Ethereum ağındaki En İyi Defı protokollerinden ikisi olan Curve ve Aave ile entegre oldu, ancak o zamandan beri SushiSwap, Benqi Finance, YAY Games, Kyber Network ve ParaSwap gibi diğer protokolleri içerecek şekilde genişledi.

Teşvik programının başlatılmasının ardından Defi Lama’dan gelen veriler, çığ protokolüne kilitlenen toplam değerin Ağustos ayında 311,5 milyon dolardan yükseldiğini gösteriyor. 18 Eylül’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2,42 milyar dolar. 5.bu yazının yazıldığı sırada piyasa çapında bir geri çekilme, değerini 2.11 milyar dolara düşürmeden önce.

Toplam değer çığa kilitlendi. Kaynak: Defi Lama

Çığ ayrıca, çığ ağında “2021 Topps Major League Baseball Inception NFT koleksiyonunu” başlatan tahsil edilebilir ve ticari kart üreticisi Topps ile ortaklık da dahil olmak üzere ağda bir dizi yeni Defı ve NFT protokolünün başlatıldığını gördü.

Devam eden göç, Haziran ayında çığ Köprüsü’nün piyasaya sürülmesiyle mümkün oldu ve bu, kullanıcıların ethereum ağındaki herhangi bir varlığı, daha önce köprüden gereken maliyetin beşte birinde Çığ’a aktarmalarını sağladı.

 

Rekabetçi bir alan daha da kalabalıklaşıyor

Fantom ve Avalanche, kullanıcıları Ethereum ağından sifonlayan birinci katman oyunundaki daha yeni yükselen yıldızlardan ikisi, ancak yalnız olmaktan uzaklar.

Yılın başlarında ilerleme kaydeden diğer EVM uyumlu ağlar Binance Akıllı zinciri ve Polygon’dur. Her iki ağ da, kullanıcıların temel katmandaki yüksek ücretlerden kaçınırken varlıklarını Ethereum ağında tutmalarına izin verir.

Toplam değere göre en iyi 7 blockchain protokolü kilitlendi. Kaynak: Defi Lama

ETHEREUM’A EVM uyumlu olmayan bir zincirden yöneltilen en büyük tehdit, son yedi gün içinde TVL’DE en büyük kazancı gören Solana’dan ve ardından stablecoin odaklı Protokol Terra’dan geliyor.

Son iki kayda değer söz, kendi kendini değiştiren Blockchain Protokolü Tezos ve saf bir proof-of-stake protokolü olan Algorand’ı içerir.

Defi Lama’dan elde edilen veriler, her ağın TVL’SİNİN son yedi gün içinde sırasıyla %207 ve %71 oranında arttığını gösterirken, protokol yükseltmeleri ve Algorand durumunda El Salvador hükümeti tarafından benimsenmesi sayesinde token fiyatlarının tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaştığını gösteriyor.

Başlangıçta belirtildiği ve yukarıdaki TVL şekilde gösterildiği gibi, Ethereum ağı, kullanıcılar, protokoller ve TVL açısından baskın akıllı sözleşme blok zinciridir, ancak ağın mevcut sınırlamaları, rakiplerin pazar payından sıyrılması için kapıyı açık bırakmıştır.

Ethereum 2.0’ın karşılaştığı sorunları çözüp çözmeyeceği ya da yeni nesil bir protokolün zirveye çıkıp, kullanımı kolay tek bir platformda Ademi merkeziyetçilik, güvenlik ve ölçeklenebilirlik sağlama blok zinciri trilemmasına en uygun çözümü sunup sunmayacağı görülecektir.

 

Bir önceki yazımız olan Yeni Blockchain Platformu başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *