«

Eğer dolandırıcılık suçlu savunma sonrasında suçlu bulunursa Michael Ackerman hapiste 20 yıl karşı karşıya.

ABD Adalet Bakanlığı’na göre, milyonlarca dolarlık bir kripto para birimi dolandırıcılığının arkasındaki adam bu hafta sahtekarlıktan suçlu bulundu.

Ohio’lu Michael Ackerman, 2017’de düzenlediği bir kripto dolandırıcılığında yatırımcıları dolandırmaktan suçlu bulunmasının ardından 20 yıla kadar içeride kalabilir. Gerçek olamayacak kadar iyi olan plan, USD’yi Q3 Ticaret kulübü adı verilen ve aylık %15 getiri vaat eden bir kripto fonuna yatıran yüzlerce yatırımcıyı cezbetti.

ABD’nin New York Güney bölgesi Savcısı Audrey Strauss, Eylül ayında suçlu olduğunu açıkladı. 8 Ackerman’ın kurbanlardan 30 milyon dolardan fazla zarara neden olduğunu itiraf ettiğini belirtti.

“Bugün itiraf ettiği gibi, Michael Ackerman sahte kripto para birimi planı için aylık yüzde 15’in üzerinde getiri elde ederek milyonlarca dolarlık yatırım yaptı.”

Strauss, yatırımcıları fonunun 315 milyon dolardan fazla bir bakiyeye sahip olduğuna inanmaya ikna etmek için belgeleri tahrif ettiğini de sözlerine ekledi. Gerçekte, Doj’a göre fonun hiçbir zaman 5 milyon doların üzerinde bir bakiyesi olmadı.

Ackerman’ın gayrimenkul, mücevher, araç, seyahat ve kişisel güvenlik hizmetlerini içeren “cömert bir yaşam tarzını finanse etmek” için yatırımcı katkılarından 9 milyon dolar çaldığını da sözlerine ekledi.

52 yaşındaki Tel sahtekarlığı suçlamalarından suçlu bulundu ve sahtekarlıkla satın aldığı 36 milyon dolarlık nakit, gayrimenkul ve mücevherleri kaybederken en az 30 milyon dolarlık tazminat ödemeyi kabul etti. Ackerman 5 Ocak 2022’de mahkum edilecek.

İlk olarak Şubat 2020’de Menkul Kıymetler yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından suçlandı. O dönemde özellikle Facebook’ta özel bir “hekimler babalar Grubu” aracılığıyla hekimleri hedef aldığı bildirildi.

New York Borsası kurumsal komisyoncusu olan Ackerman, Wells Fargo’nun eski mali Danışmanı James Seijas ve cerrah Quan Tran’ı içeren üçlünün bir parçası olarak faaliyet gösterdi.

Dolandırıcılığın kurbanları, bir çalışanın faaliyetlerini soruşturmadığı için Nisan 2020’de Wells Fargo’ya dava açtı.

kaynak:cointelegraph.com

Bir önceki yazımız olan Cbdc 'ler 'derin Negatif Faiz Oranlarına' Yol Açabilir: başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *