«

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır ?

Bitcoin dünya üzerinde en ünlü olan ve insanların en çok elde etmek istediği kripto paralardan biridir. Bitcoin elde etmek isteyen yatırımcıların ise seçebileceği iki farklı yol bulunmaktadır. İlki kripto para borsalarına girerek Bitcoin satın almak olacaktır. Diğer Bitcoin elde etme yolu ise madencilik yapmaktır. Madencilik, bitcoine ait olan blok zincirlerinde işlemlere onay vererek transferleri gerçekleştirmek ve bitcoin üretmek anlamına gelmektedir. Bitcoin piyasalarında dolaşımda olan birçok para bulunmaktadır. Bu dolaşımlar ise sürekli olarak kayıt altında tutulmaktadır. Bitcoin madenciliği ise temelde budur. İşlemleri onaylayarak bunların kayıtlarını bloklar halinde tutmaktır. Bu nedenle insanlar da madenciliğe yönelmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik İçin Sistem Gereksinimleri

Madenciliği yapabilmek için en temel ihtiyaçlar internet ve yüksek performans sergileyebilecek olan bilgisayar donanımlarıdır. 4 farklı yöntem izlenerek bitcoin üretimi yapılabilmektedir. Bunlar arasında bazıları çok daha verimli olmaktadır. CPU ile yapılan bitcoin madenciliği basit bir laptop üzerinden de yapılabilmektedir. Günümüzde ise bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir. Kar etme ihtimaliniz ise oldukça düşüktür. Bu aşamada önemli olan tek şey ise bilgisayarın CPU’su oluyor. Bu da işlemci anlamına gelmektedir. Herkesin bu yöntemi seçmesi ile çok bir verimli yönü kalmadı. Bu nedenle de insanlar GPU kullanmak istiyor. GPU grafik kartı olarak adlandırılmaktadır. Bunlar CPU dan daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Grafik kartları daha karmaşık işlemleri daha hızlı bir şekilde çözebilme imkanına da sahip.

Bitcoinlerin ücretsiz olarak çıkarılabildiğini biliyor muydunuz? Bilmiyorsanız hemen tıklamalısınız. :)

ASIC Hakkında Detaylı Bilgiler

Son dönemlerde bitcoin madenciliği için en çok tercih edilen yöntemlerden biri de ASIC adı verilen cihazlar. Bu cihaz sadece bitcoin madenciliği için özel olarak tasarlandı. ASIC’in tam açılımı ise uygulamaya özgü tümleşik devreler olarak biliniyor. Burada en önemli olan Hash oranıdır. Bu oranlar fiyatları da etkilemektedir. Bir diğer yöntem de bulut madenciliği olarak öne çıkmaktadır. Bulut madenciliği herhangi bir fiziksel cihaz gerektirmiyor. Veri merkezleri ile birlikte çalışarak madencilik yapabilirsiniz. Satın alınacak planlar ile kolay bir şekilde bitcoin madenciliği yapabilirsiniz. Avantajları arasında ise elektrik faturası ve bant genişlikleri gibi işler ile sizi uğraştırmaması.

 

Bir önceki yazımız olan Monero Coin (XMR) Nedir? XMR Nasıl Çalışır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *