«

Bitcoin, blockchain teknolojisiyle yazılmış açık kaynak kodlu bir sistemdir. Herhangi bir ulus, şirket, millet ya da topluluğa özgü değildir. Tüm dünyada sirküle edilebilen ve bankacılık sistemlerinde, dünya ekonomik forum ve yorumlarından bağımsız bir yazılım teknolojisidir. Bitcoin’de her şey açıktadır. Gizli transfer yapılmaz.  

Dünyanın herhangi bir noktasından bir başka noktasına, aracılar vasıtasıyla dijital para akışı sağlanır. Ve bu sistem kendi dilinde yazılım edilmekte, ancak kullanıcıların kazanç sağlayabilmesi üzerine çeşitli terimlerle opsiyonel kullanım sağlanmaktadır. Peki Bitcoin’de kullanılan terimler nelerdir? 

Kripto para kodları 

Kripto para kodları ve kısaltmalar kullanılarak sistem biraz daha kolay kullanılır hale getirilmektedir. Cryptocurrency tam olarak kripto para olarak kullanılmaktadır. Bitcoin’de kullanılan terimler, al- sat işlemlerinde yönergeler, işlem sirkülasyonları, transfer sunumları ve her noktasal işlemde kullanılan kodların isimlendirilmesi ve bunların kodlarla ifade edilmesi şeklinde sürdürülür. 

Bunlardan bazıları şöyledir; 

  • Block Reward / Blok Ödülü 
  • Public Key 
  • Private Key 
  • Confirmation / Konfirmasyon 
  • Mining / Madenci 
  • Difficulty / Zorluk 

M harfi, G harfi k harfi gibi yüzlerce sembol ve kodlama bulunmaktadır. 

Kripto para kısaltmaları 

Kripto para kısaltmaları, para birimlerinin kısa adları olarak işlem kodu olarak yazılır. Örneğin Bitcoin BTC olarak, Dogecoin DOGE olarak kısaltılır. Ethereum ETH ve Litecoin LTC kodları ile sistem üzerinde işlem yapar. 

Kripto para kısaltmaları şirket isimlerinin kısaltılmış versiyonları veya bambaşka sembolize değerler ile oluşturulmaktadır.  

Bir önceki yazımız olan Bitcoin'de Kar Zarar Hesaplama  başlıklı makalemizde bitcoin hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *