«

Bitcoin sistemi kendi içinde koruma güdümleri ile dizayn edilmiştir. Her an sistemde olamama durumları hesap edilerek, kullanıcıların yatırımlarını korumaya almak ve zararları aza indirmek için bazı metotlar geliştirilmiştir. Örneğin limit emirler. Peki Bitcoin’de limit nedir, limit emri nasıl verilir? 

BTC piyasa limit stop nedir? 

Bitcoin piyasa sisteminde her an takip etmek ve sisteme hakim olmak mümkün değildir. Zira milyarlarca kullanıcı ve trilyonlarca coin akıp geçer. Böyle durumlarda ani fiyat dalgalanmalarına karşı zararı suspanse etmek için geliştirilen yönteme limit stop denir. 

Bitcoin’de limit nedir konusunun tam karşılığı; stop limit emridir. Al sat opsiyonlarınıza göre limit belirleyerek emir oluşturabilirsiniz. 

Limit emri nedir? 

Limit emir; kişi tarafından belirlenen fiyat seviyelerinde işlem gerçekleşmesi için verilen emir yöntemidir. Bu işlemi yapabilmek için miktarın ve fiyatın belirlenmesi gerekir. Yani limit belirleyerek emir oluşturabilirsiniz. 

Tetiklenme fiyatı nedir? 

Bitcoin’de tetikleme fiyatı alım satım emirlerinin; piyasa fiyatı tetikleme fiyatına ulaştığı an itibari ile eklenmesi demektir. Emir defterine eklenecek olan fiyat olarak bilinir. Şayet piyasa fiyatı tetikleme fiyatına ulaşmamış ise verilen emir, deftere geçmez. 

Yani kısaca sizin verdiğiniz alış ya da satış emirleri doğrultusunda işlemin gerçekleşmiş olması, emir defterini belirler. Alım gerçekleştiğinde veya satım gerçekleştiğinde sürdürülen işlemin deftere yazılması olarak tanımlanan fiyattır. Herhangi bir emir ile etkileşim olmamış ise kuyrukta bekler. 

 

Bir önceki yazımız olan Bitcoin'de Kullanılan Terimler  başlıklı makalemizde Bitcoin'de hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *