«

Blockchain Nedir?

Küresel iş pazarında pratik olarak bir devrim yaratan, reddedilemez derecede becerikli bir buluştur. Evrimi, sadece işletmeler için değil, faydalanıcıları için de daha büyük bir fayda getirdi. Ancak dünyaya ifşa olduğu için, operasyonel faaliyetlerinin vizyonu hala belirsiz. Herkesin aklındaki ana soru şudur: Blockchain nedir?

Öncelikle, Blockchain teknolojisi, kopyalanma riski olmadan dijital bilgilerin aktarılmasına izin veren bir platform görevi görür. Bir bakıma, yeni bir tür internet alanının güçlü bir omurgasının temelini attı. Başlangıçta Bitcoin ile başa çıkmak için tasarlanmış – meslekten olmayan kişiyi algoritmalarının işlevleri, karma işlevleri ve dijital imza özelliği hakkında açıklamaya çalışan teknoloji meraklıları, bu kusursuz buluşun başlangıcına giden yolu açabilecek diğer potansiyel kullanımlarını buluyor. Dünyada tamamen yeni bir iş anlaşması süreci.

Blockchain, her yönüyle tanımlanacak, tüm finansal işlemleri ve değer tutan her şeyi kaydetmek için programlanmış, herhangi bir merkezi yönetimin müdahalesi olmadan elektronik nakit yönetimi için bir tür algoritma ve veri dağıtım yapısıdır.

Blockchain Nedir? Blockchain Çalışması

Blockchain, başlangıçta Bitcoin kripto para birimini desteklemek için tasarlanan Distributed Ledger teknolojisi olarak anlaşılabilir. Ancak ağır eleştiri ve ret sonrası, teknoloji daha üretken şeylerde kullanılmak üzere revize edildi.

Net bir resim vermek için, çok sayıda bilgi işlem sisteminde neredeyse tonlarca kez artırılmış bir elektronik tablo hayal edin. Ve sonra bu ağların bu elektronik tabloyu zaman zaman güncellemek için tasarlandığını hayal edin. Blockchain tam olarak budur.

Bir blok zincirinde depolanan bilgiler, verileri zaman zaman uzlaştırılan paylaşılan bir sayfadır. Birçok bariz faydadan söz etmenin pratik bir yolu. Birlikte olmak için, blockchain verileri tek bir yerde mevcut değil. Bu, orada depolanan her şeyin kamuya açık olduğu ve doğrulamaya açık olduğu anlamına gelir. Ayrıca, bilgisayar korsanlarının bozabileceği herhangi bir merkezi bilgi depolama platformu da yoktur. Pratik olarak bir milyondan fazla bilgi işlem sistemine yan yana erişilir ve verileri internet bağlantısı olan herhangi bir kişi tarafından incelenebilir.

Blockchain Nedir? Blockhain Teknolojisi

Blockchain teknolojisi, internet alanını küçülten bir şeydir. Doğası gereği şık ve sağlamdır. World Wide Web üzerinden genel halka veri sunmaya benzer şekilde, gerçek bilgi blokları, tüm ağlarda aynı şekilde görülebilen blockchain platformunda saklanır.

blockchain nedir
blockchain nedir

Unutulmamalıdır ki, blockchain tek bir kişi, varlık veya kimlik tarafından kontrol edilemez ve tek bir başarısızlık noktası yoktur. Tıpkı internetin son 30 yıldan beri dayanıklı bir alan olduğunu kanıtladığı gibi, blockchain de gelişmeye devam ederken ticari işlemler için otantik, güvenilir bir küresel aşama olarak hizmet edecek.

Şeffaflık ve Kusursuz Doğa

Sektörün gazileri, blok zincirinin bir bilinç durumunda yaşadığını iddia ediyor. Pratik olarak ara sıra kendi kendini kontrol ediyor. Bu, ağının düzenli aralıklarla gemide gerçekleşen ve blok olarak bilinen her işlemi uzlaştırdığı kendi kendini denetleme teknolojisine benzer.

Bu, blockchain’in iki ana özelliğini doğurur – oldukça şeffaftır ve aynı zamanda bozulamaz. Bu sunucuda gerçekleşen her işlem ağa gömülüdür, dolayısıyla her şeyi her zaman halka çok görünür kılar. Dahası, blockchain ile ilgili bilgileri düzenlemek veya atlamak, muazzam miktarda çaba ve güçlü bir hesaplama gücü gerektirir. Bunun ortasında, dolandırıcılıklar kolayca tespit edilebilir. Bu nedenle, bozulmaz olarak adlandırılır.

Blockchain Kullanıcıları

Bu kusursuz teknolojiyi kimin kullanacağına veya kullanabileceğine dair tanımlanmış bir kural veya düzenleme yoktur. Şu anda potansiyel kullanıcıları sadece bankalar, ticari devler ve küresel ekonomiler olsa da, teknoloji genel halkın günlük işlemlerine de açıktır. Blockchain’in karşı karşıya olduğu tek dezavantaj, küresel kabul.

Güncel kripto haberleri için lütfen tıklayınız.

Bir önceki yazımız olan Bitcoin nedir? Bitcoin ile alakalı tüm bilgiler başlıklı makalemizde bitcoin, btc ve btc nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *