«

Bitcoin ve Ethereum genellikle birbiriyle karşılaştırılırken, ikisi blok zinciri ekosisteminde farklı – çoğu zaman tamamlayıcı olsa da – rolleri yerine getirir.

En yaygın olarak bilinen iki blok zinciri ve kripto para birimi olarak, birçok kişi genellikle Ethereum ve Bitcoin’i birbirleriyle doğrudan karşılaştırır. Fakat Bitcoin ve Ethereum farklı hedeflere ulaşmak için tasarlanmıştır ve birçok yönden tamamlayıcı güçler olarak kabul edilebilir.

Bitcoin, merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan işlemleri kolaylaştıran eşler arası bir dijital nakit ağıdır. Bu yeni ağ mimarisi, sonuç olarak, bugün sahip olduğumuz karmaşık blok zinciri ekosisteminin yolunu açmıştır. Genellikle “World computer” olarak anılan Ethereum, geniş bir kitle fonlaması platformları, finansal araçlar, dijital oyunlar ve koleksiyonlar ve merkezi olmayan pazar yerlerini kapsayan merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) oluşturulmasını sağlayan akıllı sözleşmeleri sunarken Bitcoin teknolojisini pekiştirir.

Bitcoin ve Ethereum arasındaki farklar

Bitcoin ve Ethereum, en iyi bilinen iki blok zinciri protokolüdür ve ilgili kripto para birimleri olan BTC ve ETH, hızla genişleyen dijital varlıklar dünyasının ayrılmaz bir parçasıdır.

Kendi toplulukları arasında rekabet devam ederken, Bitcoin ve Ethereum blok zinciri ekosistemleri farklı roller üstleniyorlar.

2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, orijinal blok zinciri protokolüdür ve üçüncü taraf aracılara ihtiyaç duymadan işlemlerin başlatılmasına, işlenmesine ve doğrulanmasına izin veren eşler arası bir dijital nakit sistemi olarak hizmet etmek üzere tasarlanmıştır.

Ancak Bitcoin, kendi blok zincirinde uygulama barındırmak için pek uygun değildir.

2014 yılında piyasaya sürülen Ethereum, insanları küresel olarak akıllı, kendi kendini yürüten bir sözleşmeler sistemine bağlamak için oluşturuldu.

Akıllı sözleşmeler, işlev açısından çeşitlilik gösteren ve tümü birlikte çalışabilirlik için paylaşılan standartları kullanarak Ethereum ağının üzerinde çalışan merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) oluşturulmasını kolaylaştırır.

Hem Bitcoin hem de Ethereum şu anda bir İş Kanıtı (PoW) konsensüs algoritması kullanırken, Ethereum, dApp’ler oluşturmada kullanılan anlaşmalar olan akıllı sözleşmeler kavramını tanıtıyor.

Kripto para kullanım örnekleri

Bitcoin ve Ethereum, farklı amaçlara hizmet eden yerel kripto para birimlerine sahiptir. Bitcoin (BTC), ödemeler için bir değişim aracı ve tasarruf veya spekülasyon için bir değer deposu olarak hareket eden fiyat paraya bir alternatiftir.

Öte yandan, Ethereum ağı ETH’deki değerin bir taraftan diğerine transferini desteklerken, ETH’nin kendisi de akıllı sözleşmelerin (belirli koşullar karşılandığında belirli eylemleri gerçekleştiren bilgisayar programları) ve dApp’lerin işleyişini güçlendirmeyi mümkün kılmak için kullanılır.

Bu dApp’ler genellikle kendi işleyişlerinde, yönetişimlerinde, değerlendirmesinde veya oluşturmalarında kullanılabilecek kendi yerel tokenlarını ortaya çıkarır.

Konsensüs mekanizmaları

Şu anda hem Bitcoin hem de Ethereum, merkezi olmayan küresel bir bilgisayar donanım ağının verilerini doğrulamak ve yeni para birimini oluşturmak için kriptografi kullandığı bir İş Kanıtı (Proof of Work) algoritması kullanıyor.

Bununla birlikte, Ethereum’un geliştiricileri şu anda ağı, blokları doğrulamak ve oluşturmak için kullanıcıların tokenları teminat olarak almasına dayanan bir Hisse Kanıtı (PoS) konsensüs algoritmasına geçirmek için çalışıyor.

Bu yaygın olarak beklenen yükseltme, Ethereum 2.0 olarak adlandırılıyor. Ayrıca PoS, zincir içi işlemleri kolaylaştırmak için blok zincirini daha küçük parçalara bölen parça zincirlerinin uygulanmasını da içerecek.

Bitcoin ve Ethereum’un fikir birliği mekanizmalarının giderek farklılaşması bekleniyor. Bitcoin protokolü başlangıcından bu yana büyük ölçüde değişmeden kalırken, Ethereum daha dinamik olduğunu kanıtladı ve ileriye dönük ağın verimliliğini önemli ölçüde artırmayı amaçlayan gelişmeleri takip ediyor.

Hız açısından baktığımızda, Bitcoin blokları her 10 dakikada bir doğrulanır ve oluşturulurken, aynı işlem Ethereum ağında 10 ila 20 saniye sürer. Bu artan verim, Ethereum’un zincir içi işlemleri Bitcoin’den daha hızlı işlemesini sağlar. Bu, çok çeşitli işlevleri desteklemek için Ethereum ağını kullanan dApp’lerin ekosistemi göz önüne alındığında çok önemlidir.

Token Arzı: Bitcoin, şimdiye kadar yaratılacak 21 milyon sabit arza sahiptir. Başarıyla çıkarılan her blokta yeni BTC basılıyor.

Her 210.000 bloktan sonra, madencilerin bir bloğu başarıyla kazdıkları için ödüllendirildiği toplam BTC sayısı (blok ödülü olarak adlandırılır) yarıya indirilir. Zamanla, bunun etkili bir deflasyonist para politikası olduğu kanıtlanmıştır.

Örneğin, Bitcoin ağı 2009’da ilk kez başlatıldığında, bir blok ödülü 50 BTC’ye eşitti. Mayıs 2020 yarılanmasından itibaren Bitcoin’in blok ödülleri 6.25 BTC’ye düşürüldü.

Buna karşılık, Ethereum’un şu anda toplam ETH arzı üzerinde bir katı sınırı yoktur; bu, deflasyonist bir para sistemi tarafından yönetilen kripto yatırımlarına değer veren bazı spekülatörler için endişe kaynağı olabilir.

Ancak, EIP-1559 gibi bir dizi önerilen güncelleme, gelecekte bu sorunu çözebilecek yerleşik deflasyonist mekanizmalar sunmaktadır.

Hesap Yönetimi: Bitcoin ağında bir işlem gerçekleştiğinde, protokol harcanmamış işlem çıktılarına (UTXO’lar) dayanan bir yöntem kullanır. UXTO’lar, bir işlem gerçekleştirildikten sonra kalan kripto para birimi miktarıdır – bir satıcıya nakit verdikten sonra aldığınız paraya benzer.

Ethereum, tam olarak ne kadar ETH işlemi yapıldığına bağlı olarak hesapları borçlandıran ve alacaklandıran bir hesap modeli kullanır. Sonuç olarak, Ethereum’un hesap modeli, UTXO modelinde yer alan birkaç adımı ortadan kaldırdığı ve tartışmasız daha kullanıcı dostu olduğu için hesaplama açısından tasarruf sağlar.

Bitcoin ve Ethereum’un buluştuğu yer

Yukarıdaki farklılıklara rağmen, Bitcoin ve Ethereum, dünya çapındaki ekonomileri, endüstrileri ve değer sistemlerini merkezsizleştirmek için ortak bir çabadan doğdu. Her iki platform da bu endişeleri farklı ama aynı derecede önemli yollarla ele almak için tasarlandı.

Bitcoin’in temel değer önerisi basittir – merkezi olmayan, eşler arası ödeme ağı, artık bir ulusal hükümet veya başka bir merkezi otorite tarafından reçete edilmek yerine matematiksel olarak kanıtlanabilir kıtlığı ile desteklenen evrensel bir değer deposuna dönüşmüştür.

Ve Ethereum’un merkezi olmayan, sansüre dayanıklı bir dünya bilgisayarı olma hedefi, küresel sistemleri dijital hegemonyalardan, üçüncü taraf düzenleyici kurumlardan ve merkezi internet servis sağlayıcılarından uzaklaştırma arzusunu temsil ediyor.

Merkezi olmayan finansın (DeFi) ortaya çıkması ve artan popülaritesi ile blok zinciri geliştiricileri, Bitcoin’in esnekliğini ve değerini, wBTC ve tBTC gibi Bitcoin destekli ERC-20 belirteçleri aracılığıyla Ethereum’un gelişen ekosistemine entegre etmenin yollarını buldular.

Bu nedenle, her büyük blok zinciri projesi, blok zinciri gelişimini sıfır toplamlı bir oyun olarak gören maksimalistlerin adil payına sahip olsa da en başarılı projelerin çoğu yalnızca son kullanıcılara yadsınamaz bir değer sunmakla kalmayıp, aynı zamanda bir şekilde birlikte çalışmanın yollarını bulduğunu göstermiştir.

Blok zincirleri için hedef uzun vadede karşılıklı yarar ve sürdürülebilirliktir. Farklı işlevsellikleri göz önüne alındığında, Bitcoin ve Ethereum, sağlıklı bir kripto ekosistemini kolaylaştırmada kalıcı değer sağlamak için en iyi tercih olabilirler.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’nin En Çok Aradığı 10  Altcoin başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *