«

Yeni bir rapora göre, Merkez Bankası faiz ayarlamaları konusunda Merkez Bankasına daha fazla güç verebilir.

Wall Street Journal’a göre, Merkez Bankası dijital para birimleri (Cbdc’ler) politika yapıcılara ek bir araç sağlayarak faiz oranlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

11 Eylül saldırılarında. 8. ‘dijital para birimleri derin negatif faiz oranlarının önünü açıyor’ başlıklı makale Kıdemli köşe yazarı James Mackintosh, faiz oranlarının sıfırın altına düşmesi durumunda bir CBDC ile nakit arasındaki farkın vurgulanacağını savundu. İnsanlar, Merkez Bankası tarafından verilen dijital bir dolar üzerinden para kaybetmek yerine “sıfır kazanmak” için fiziksel paraya tutunmaya daha yatkın olacaktır.

Bu, merkez bankasının yatağın altına saklanamayan dijital dolar çıkarması durumunda faiz oranlarında daha fazla kaldıraca sahip olacağı anlamına geliyor.

Negatif faiz oranları, durgunluk döneminde merkez bankaları tarafından borçlanmayı ve harcamaları teşvik ederek ekonomiyi canlandırmak için son çare olarak kullanılır ve borç verenlere değil borçlulara faiz ödenir.

Federal Reserve Economic Research’e göre ABD faiz oranları şu anda şimdiye kadarki en düşük %0.25 seviyesinde. Fed, pandemi kaynaklı piyasa çöküşü sırasında Mart 2020’de faiz oranlarını %0’a düşürdü.

Uluslararası yerleşimler Bankası’nın İnovasyon Merkezi Başkanı Benoit Coeuré, WSJ’YE merkez bankalarının Merkez Bankası’nın sanal para birimleri ihraç etmesinin “olası bir para politikası aracı ” olarak görülmemesini sağlamak için çalıştıklarını söyledi.”

“Negatif oranları anlamak kolay değil. Hem merkez bankaları hem de finansal kurumlar tarafından oraya gitme konusunda isteksizlik olacaktır [derinden olumsuz].”

Negatif faiz oranları, ulusal para birimini zayıflatarak deflasyonla mücadelede bir araç olarak da kullanılabilir. Bu senaryoda, o ülke için ihracat daha ucuz hale gelecek ve artan ithalat maliyetleri enflasyonu artıracaktır.

Mackintosh, “elektronik paranın Merkez bankalarına faiz oranlarıyla daha fazla özgürlük verebileceği sonucuna vardı.”

Bazı merkez bankaları zaten negatif faiz bölgesinde, Avrupa Merkez Bankası 2014’teki ilk sıfır altı hareketini takiben -0.5 % oranına sahip. Japonya Merkez Bankası -0.1%, ilk olarak 2016’te altına düştü, İsviçre Ulusal Bankası -0.75% ve Danimarka’nın -0.5 % faiz oranı var.

G+d Currency Technology’nin CEO’su Wolfram Seidemann, bankalara faiz oranlarıyla daha fazla kaldıraç sağlamanın yanı sıra, Temmuz ayında Cbdc’lerin ajansı taşıyıcıdan uzaklaştırabilecek bir “programlanabilir para” biçimi olduğunu belirtti:

“Programlanabilir para, kullanıcıyı kısıtlayan yerleşik kurallarla tasarlanmıştır. Bu kurallar, paranın belirli bir tarihten sonra sona ereceği veya kullanımının belirli bir mal grubuyla sınırlı olduğu anlamına gelebilir.”

kaynak:cointelegraph.com

Bir önceki yazımız olan Bitcoin Yasası Yürürlüğe Girdiğinde El Salvador'un Tahvilleri Zarar Gördü başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *