«

Çin Halk Bankası, dijital varlık sahtekarlığını durdurma eylemlerinin tamamlandığını açıklayan bir rapor yayınladı. NFTs ve Gamefı düzenleyici sonrasında gelişebilecek mi?

Anakara Çin, Tayvan ve Hong Kong’dan gelen bu Haftalık Haber turu, etkili projeler, düzenleyici ortamdaki değişiklikler ve kurumsal blok zinciri entegrasyonları dahil olmak üzere sektörün en önemli haberlerini küratörlüğünü yapmaya çalışıyor.

Düzenleyiciler için zafer

Fırtınalı bir baskı yazından sonra, Çinli düzenleyiciler ülkedeki yasadışı kripto para birimi alım satım faaliyetlerini ortadan kaldırma konusundaki zaferlerini ilan ediyorlar. Bu vahiy, Çin Halk Bankası tarafından 3 Eylül’de yayımlanan “2021 Çin Finansal İstikrar Raporu” nun görünüm bölümünde geldi.

Büyük finansal riskleri önleme ve etkisiz hale getirme savaşındaki büyük başarılar başlıklı bölümde, internet varlık yönetimi, özsermayeye dayalı kitle fonlaması, internet sigortası, sanal döviz ticareti, çevrimiçi döviz ticareti ve diğer alanlardaki düzenleyici çalışmaların temel olarak tamamlandığını vurgulamaktadır.

Bu, endüstri için dev bir olumsuzluk gibi görünse de, Çin’deki çoğu proje ve şirket şimdi rahat bir nefes alıyor. Baskının sona ermesi, şirketlerin yasal işlem korkusu olmadan faaliyet göstermek için biraz daha fazla nefes alma odasına sahip olabileceği anlamına geliyor.

Çin’in halka açık blockchain endüstrisi ya da ondan geriye kalanlar artık gölgelerde var olmak zorunda kalmayacak. Shanghai Man’s sütunlarının gelecek sürümlerinin, kalkınma ve inovasyon hakkında daha fazla tartışma ve baskılarla ilgili daha az tartışma içereceği umudu da var.

Düzenleyicilerden gelen hasarın çoğu madencilik alanını etkiledi, ancak Borsalar ve brokerler kesinlikle uzun vadede Çin’den uzaklaşıyor. ByBit ve Amber gibi oyuncular, Çinli kullanıcıları kabul etmediklerini zaten açıkladılar; bu, Çin’de iş yapma riskleri ödüllerle dengelenmezse ileriye dönük bir eğilim olabilir. Binance ve FTX gibi daha büyük oyuncuların yapması gereken çok daha büyük kararlar olacak, ancak şu anda Çinli kullanıcılara giriş yapmaktan ve hizmet vermekten çekinmiyorlar.

Sichuan’dan San Antonio’ya

Çin’deki operasyonları sona erdirdikten sonra, birçok büyük madencilik şirketi yurtdışında daha yeşil meralar aramaya başladı. Teksas Valisi Greg Abbot, Teksas’ın bir kripto lideri olacağını tweetlediğinden beri, birçok kripto para birimi madenciliği şirketi düzenleyici istikrar arayışı içinde Lone Star eyaletine taşındı.

 

 

 

Dünyanın en büyük madencilik üreticisi olan Bitmain, Rockdale, Teksas’ta bir tesise sahiptir. Rockdale, Pekin’deki evini dolduran 21 milyon insandan çok uzak olan 6.000’den az insanın yaşadığı bir şehir. Bu arada, Bitmain ayrıca Gürcistan eyaletine 62 milyon dolar değerinde donanım dağıtıyor.

 

 

Dosya: U. S. Route 79, Rockdale, TX IMG 2255'in ana caddesidir.JPG-Wikimedia Commons
Teksas’taki bu sakin kasaba şimdi büyük bir Bitcoin madenciliği tesisine ev sahipliği yapıyor. (Kaynak: Wikimedia Commons)

 

Shenzhen merkezli BİT madenciliği, Teksas’ta da bir veri merkezi inşa etmek için 26 milyon dolar pompalıyor. BlockCap, Riot Blockchain ve bölgedeki diğer madencilik şirketlerine katılıyor. Tüm bu işletmeler, Eyalet yasa koyucularının Teksas ev faturaları 4474 ve 1576’yı imzaladıkları ve ticari yasalar uyarınca kripto para birimlerini yasallaştırdıkları haberiyle desteklenecek.

Teksas şu anda dijital varlıkların durumunu tanıyan dördüncü ABD devleti olup, yatırımcılara ve şirketlere Çin’de şiddetle eksik olan netlik kazandırmaktadır. Sadece bu yaz, Çin’deki farklı düzenleyici kurumlar kripto para birimlerinin yasal statüsüne ters düştü. Bu, Çin pazarının sürdürülebilirliğine olan inancın zayıflamasına neden oluyor ve yurtdışındaki daha fazla şirketi zorlamalı.

Bir ülke, iki düzenleyici

Hong Kong Menkul Kıymetler ve vadeli işlemler Komisyonu yöneticisi, son dolandırıcılık vakalarının sayısının daha sıkı bir düzenlemeye ihtiyaç duyulduğuna işaret ettiğine inanıyor. Özel idari bölge, FTX, Bitfinex ve diğer Fintech şirketleri gibi borsaların mağaza kurmasına izin veren dijital varlıklara yönelik çok daha gevşek bir politikaya sahiptir.

Hong Kong, son yıllarda bu dinamiğin tersine dönmeye başlamasına rağmen, şirketler ve güçlü Çin pazarı arasında her zaman bir köprü olarak görülmüştür. Hong Kong’da daha sıkı kurallar ve daha yüksek belirsizlikle Singapur, kripto para birimi alanında çok daha fazla büyümenin tadını çıkarıyor ve bir dizi yüksek profilli endüstri oyuncusu orada ikamet ediyor.

Fungible olmayan eğilimler

Nft’lerin Genel eğilimi Çin pazarında kaybolmadı. OKExChain, 2 Eylül’de okexnft pazarını başlattı ve benzer platformları daha önce başlatmış olan Binance ve FTX’İN beğenilerine katıldı.

En yaratıcı adlandırma ekibine sahip olmasa da, Nft ve Gamefı pazarını ele geçirmeyi amaçlayan Root olarak bilinen bir dizi ganimet benzeri Nft’ye ev sahipliği yapıyor. Çin’in oyun ve ticaret piyasaları geçmişte çok aktifti ve bunu mantıklı bir hamle haline getirdi. Okexchain’in diğer exchange yan zincirlerinin başarısıyla eşleşip eşleşemeyeceği görülecektir.

Steph Curry’nin ftx’e Büyükelçi olarak katılma kararı karışık eleştiriler aldı, Çünkü bazıları Çin’de eğlenceli kişiliğiyle tanınan NBA yıldızının bir iş ustasına dönüştüğünü belirtti.

kaynak:cointelegraph.com

 

 

Bir önceki yazımız olan Vortecs ™ Spotlight: Fantom'un %500 + Rallisi başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *