«

Bancoagrícola, kredi ve kredi kartı gibi ödemelerde banka ağı üzerinden Bitcoin’i kabul etmek için Flexa ile birlikte çalışacak.

El Salvador’un en büyük finans kurumu olan Bancoagrícola, dijital ödeme ağ geçidi Flexa ile olan ortaklığının ardından ülkenin Bitcoin benimseme politikasını artırmaya hazırlanıyor.

Flexa’nın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, bancoagrícola, perakende ve ticari müşteriler de dahil olmak üzere bankanın müşterileri için Bitcoin (BTC) transferlerini sağlamak için kripto ödeme ağı ile bir anlaşma imzaladı.

Ortaklığın bir parçası olarak, Bancoagrícola müşterileri Flexa veya Chivo ve Éclair gibi Lightning Network özellikli diğer cüzdanlar aracılığıyla ABD Doları cinsinden kredi kartı ödemeleri yapabilirler. Açıklamaya göre, bu ödemeler herhangi bir ek ücret çekmeyecek ve diğerlerinin yanı sıra kredileri ve ticari malları da kapsayacak.

Flexa geçtiğimiz günlerde, satıcı müşterilere yönelik olduğu bildirilen özellik ile Yıldırım ödemesi için destek ekledi.

Bancoagrícola’nın Flexa ile ortaklığı, Bitcoin’in resmi olarak El Salvador’da yasal ihale haline gelmesinin ardından geliyor.

El Salvador’daki Bitcoin’i kabul eden perakendecilerin raporları sosyal medyada yaygınlaşıyor ve Cointelegraph, McDonald’s satış noktalarının btc’yi ödeme olarak kabulettiğini bildirdi.

Ülkenin Başkanına göre, El Salvador’un Bitcoin benimseme politikası başarılı olursa, MoneyGram ve Western Union gibi küresel para hizmeti sağlayıcıları yılda 400 milyon dolara kadar kaybedebilir.

Nitekim havale, el Salvador’un gayri safi yurtiçi hasılasının önemli bir bölümünü oluşturuyor — yalnızca 2020’de %23 — nüfusun %70’inin denizaşırı ülkelerden para aldığı bildiriliyor.

Ağustos ayında, Orta Amerika ekonomik entegrasyon Bankası veya CABEI, Bitcoin’in yasal ihale olarak kabul edilmesinin bölgedeki dövizleri olumlu yönde etkileyebileceğini belirtti. O sırada CABEI, ülkeye BTC’NİN benimsenmesi ve uluslararası kara para aklamayla mücadele standartlarına uyması için teknik bir çerçeve oluşturmada yardımcı olacağına söz verdi.

El Salvador’un Bitcoin Yasası muhalefetsiz değil, çünkü ülke nüfusunun çoğunluğunun harekete karşı olduğu bildiriliyor. Uluslararası Para Fonu gibi küresel finansal kuruluşlar da Bitcoin’i ulusal para birimi olarak benimsemeye karşı uyardılar.

KAYNAK:cointelegraph.com

 

Bir önceki yazımız olan İspanya'daki En Büyük Kripto Borsası Global Olmaya Hazır başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *