«

Kripto para piyasaları ve borsa sistemlerinde faizsiz hisse senetleri bulmak mümkün müdür? Faizli kazanç portalı borsa sisteminde faizsiz yatırım cazip midir? Caiz midir? Tüm bunlar yatırımcıların kendi tercihleriyle alakalı seçimlerdir. Ancak borsada faizsiz kazanç sistemleri geliştirilmiş ve ‘’Helal’’ politikasıyla yatırımcılara sunuluyor. Değerlendirmesi size kalmıştır.

Caiz olan hisse senetleri hangileri?

Faizsiz hisse senetleri arasında BİM, Türk Telekom, Enka İnşaat, Bank Asya, Emlak Konut GMYO ve Ford Otosan gibi şirketler yer alıyor. Al- sat unsurları, kısa pozisyonve uzun pozisyonda yatırım getirisi olacak caiz olan hisse sentleri arasında; Petkim, Koza Altın, Aygaz, Trakya Cam, Çimsa, Sinpaş GMYO, Doğuş Otomotiv, Gübre Fabrikaları, Albaraka Türk ve Türk Traktör değerlendirilenler arasındadır.

2022 faizsiz hisseler arasında ayrıca; Bagfaş, Mardin Çimento, Akçansa, Adana Çimento, Pınar Süt ve Nuh Çimento gibi isimler ve şirketler bulunuyor. Güvenilirlik oranları, hacim ve genel kazanç oranlarına göre hisselere yatırımlarınızı yapabilirsiniz.

Helal hisseler neye göre belirlenir?

Helal hisseler şirketlerin toplam faizli kredilerinin, piyasa değerine oranı %30’dan az olduğu şekilde yatırıma sunuluyor. Hangi prosedürlere göre hesap edildiği tam olarak bilinmemekle birlikte; faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin, piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır politikası uygulanmakta ve bu kriterlere uyan hisseler, caiz senetler olarak görülmektedir.

İslama uygun olması veya olmaması gibi konularda gerekli açıklamayı yapacak olan kuruluş bulunmamaktadır. İslam ve borsa karları bambaşka konular olup, caizlik meselesi içermemektedir.

Bir önceki yazımız olan En Güçlü Hisse Senetleri başlıklı makalemizde Hisse hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *