«

Gitcoin Coin nedir sorusu dikkat çeken bir birim olması sayesinde merak ediliyor. 2017 yılında Kevin Owocki tarafından kurulan Gitcoin, dünyanın dört bir yanından geliştiricileri öğrenmek, kazanmak ve inşa etmek için açık kaynaklı projelerle buluşturan bir Web-3 geliştirme ve ağ oluşturma platformudur.

Gitcoin geliştirici hibeleri, Gitcoin ödülleri ve çeşitli hackathonlar sayesinde Web-3 ve Gitcoin toplulukları, en yenilikçi insani iyi projeler için fon toplayabilir. Gitcoin GitHub profiline bakıldığı zaman ise, bu topluluğun ne kadar aktif olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca platform, 18 milyon dolardan fazla hibenin koordinasyonundan ve dağıtımından sorumludur. Bunun yanı sıra Gitcoin özellikleri, Gitcoin DAO (merkezi olmayan otonom organizasyon) ve yerel GTC tokeni sayesinde tamamen merkezsizleşmeyi hedeflemektedir.

Gitcoin Coin Nedir?

Gitcoin yatırımı ile, dijital kamu varlıklarını oluşturabilir ve finanse edebilirsiniz. Gitcoin, Gitcoin Hibeleri aracılığıyla ikincil finansman ve finanse edilen açık kaynak projelerinin kullanımına öncülük eden kripto ekosistemindeki en büyük bağımsız platformdur. Gitcoin, tüm teklifler için minimum %1 teklif eşiği ve %2,5 temsilci ile çoğunluk gerektiren karmaşık bir yönetişim çerçevesi altında fork kullanır. Çevrimiçi oylama teklifine göre, teklif sahipleri toplam token arzının en az %1’ine sahip olmalıdır.

Bu oylamanın geçerli olması için ise, toplam token arzının en az %2,5’inin, kazanan karar lehinde ise %51 oy ile teklife oy vermesi gerekir. Bu açıdan Gitcoin (GTC) token sahipleri oy hakkı talep edebilir ve bir vasi olabilir veya komisyon üyesine oy hakkı verebilir. Bu açıdan yönetim süreci, forum anlaşmazlığı ve tahkimi, zincir dışı oylama ile zincir içi oylamayı içerir.

Gitcoin Coin Nedir
Gitcoin Coin Nedir

Gitcoin Coin Alınmalı Mı?

Gitcoin, Kevin Owocki ve Scott Moore tarafından ortaya çıkarılmıştır. Bu açıdan Owocki CEO iken; Moore teknik büyüme lideri ve araştırma direktörüdür. Gitcoin alımı, açık kaynaklı projeler için topluluk oluşturmayı destekler. Bu açıdan Gitcoin böyle bir platform olması bakımından benzersizdir. Haziran 2021 itibariyle, Gitcoin aracılığıyla açık kaynaklı projeler için 20 milyon doların üzerinde fon sağlanmıştır. Bunun yanı sıra aylık 160.000’den fazla aktif geliştiricisi vardır ve 1.600 civarında proje oluşturulmuştur. Bu açıdan Gitcoin kullanımı ile dijital demokrasiye ve topluluk oluşturmaya güçlü bir vurgu yapan dijital bir ekosistem olan ‘Quadratic Land’ adlı bir gelecek vizyonu yaratmak amaçlanmaktadır.

GTC Token Nedir?

Gitcoin token, bir ERC-20 yönetişim tokenidir. Bunlar, protokol yönetimi için de kullanılabilir. Bu, merkezi olmayan hibeler, anlaşmazlıkların çözümü ve hazine yönetimi için fon tahsis edilmesini gerektirir. Gitcoin coin, Gitcoin’in DAO’su (merkezi olmayan otonom organizasyon) tarafından platformun merkezden uzaklaştırılması ve platformun geleceğini onun etrafında inşa edilen topluluğun ellerine bırakmak için de kullanılabilir. Gitcoin, GTC tokenini kullanarak kamu malları için fon üreten topluluk merkezli, kendi kendini yöneten bir DAO oluşturmayı hedeflemektedir. Ayrıca, GTC tokeni, fon tahsisi ve hibe anlaşması için taahhüt edilebilir, böylece GTC tokne topluluğu, hangi projeleri finanse etmek istediklerine karar verebilir.

 

Bir önceki yazımız olan Avax Coin Nedir? Avalanche Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *