«

Kripto Grafik Konusunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Kripto paralarda borsayı ve içerisinde bulunan coinleri tanımak size para kazanmanız ve sistemi tanımanız açısından büyük bir yarar sağlayacaktır. Bu coinlerde belli dönemlerde iniş çıkışlar yaşanmaktadır. Bunlar ise borsa piyasalarında grafikler ile gösterilmektedir. Kripto Grafik okumayı bilmek size kripto sektöründe büyük bir yarar sağlayacaktır. Analiz yapmak için ilk olarak grafik okumayı öğrenmeniz gerekir. Her coin belli bir ritme sahiptir. Bunları takip ederek çok daha iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

 

Bu yazıyı bitirdikten sonra mutlaka Kripto Analizinde en önemli detay olan Teknik İndikatörler Nelerdir?

Yazımızı mutlaka okumanızı öneririz.

Kripto Grafik Analizinlerinde Önemli Detaylar
Kripto Grafik Analizinlerinde Önemli Detaylar

Boğa ve Ayı Aylarında Neler Oluyor?

Bitcoin ve kripto grafik analizlerinde para piyasaları temelde üç farklı duruma sahiptir. Bu durumlarda fiyatlar yukarı, aşağı ya da yatay olarak hareket etmektedir. Fiyatların yukarı seyir ettiği dönemlerde boğalar baskın güç olmaktadır. Tersi olan yani aşağı fiyat hareketi olan durumlarda ise ayılar baskın durumda olmaktadır. Yatay seyir gösteren bir para piyasası ise akümülasyon ve konsolidasyon lehine yorumlanmaktadır. Bunlar grafik okuma süreçlerinde mutlaka öğrenilmelidir. Bu durumlara bakarak fiyat tahmini yapmanız da çok kolay bir hale gelecektir. Para trendinin ne yöne olduğu fiyat tahminlerini değiştirmektedir. Uzun vadeli trendlerde değişim oldukça zor olmaktadır. Örnek olarak Bitcoinde boğa ve ayı piyasaları uzun yıllar boyunca sürebilmektedir. Piyasa trendleri arasında büyük değişimler ve sert düşüşler de yaşanabilmektedir. Sert düşüşlerin ardından fiyatlar kaldığı yerden yükselmeye başlarlar. Bu nedenle trendler de yükselecektir. Bu da kripto analiz işlemlerinde dikkatli olmanızın en büyük göstergesidir.

Grafik Okumada Hareketli Ortalama Hakkında Detaylı Bilgi

Bitcoin üzerinde Kripto grafik okuma işlemleri yapılırken, en sık kullanılan etkileme unsurlarından biri de hareketli ortalama olmaktadır. MA olark kısaltması olan bu durum kripto analiz yaparken yatırımcılara trend yönünü göstermektedir. Hareketli ortalama ile büyük resmi daha net bir şekilde elde edebilirsiniz. İki farklı hareketli ortalama bulunur. SMA basit hareketli ortalama olmaktadır. Kapanış ücretlerinin toplamının belirlenen zaman aralıklarına bölünmesi ile elde edilir. EMA ise üssel hareketli ortalama olur. Belirlenmiş olan gün sayıları için son dönem fiyatlarının öne çıkarıldığı bir ortalama türüdür. SMA ve EMA genellikle birlikte değerlendirilmekte buna göre de kripto analizi yapılmaktadır.

Kripto analizi için yapmak için en çok tercih edilen site ise Tradingview.com‘dur. Bu site üzerinden her türlü coin grafiğini inceleyebilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Crypto.com Coin (CRO) Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *

Yorumlar

  1. ahmet kerim

    Hareketli ortlamayı yeni öğrendim çok teşekkürler.