«

Türkiye’de Kripto Madenciliğin Önemi

Günümüzde kripto para çok önemli bir kavram haline gelmiştir. Dünya üzerinde milyonlarca yatırımcı vardır. Bunların satın aldığı coinler ise kripto madencilik ile elde edilmektedir. Bitcoin ile başlayan bu furya birçok kripto para ile de devam etmektedir.  Madencilik yapmak ise bu dönemde önemlidir ve kazançlıdır. Tek sıkıntılı durumu ise gereken donanımınızı hazırlamaktır. Doğru şekilde bir kurulum yaptıktan sonra coin üretebilirsiniz. Bir süre sonra harcadığınız parayı da çıkaracaksınız. Bu nedenle de insanlar madencilik yapmaktadır. Herkesin en çok uğraşmak istediği alanlardan biride kripto sektörüdür. Takipçisi her gün artmaktadır ve borsalar da fazlalaşmaktadır. Kripto madencilik kripto dünyasında bilgisayar ve o bilgisayarlarda bulunan kripto para blok zincir yazılımlarını kullanarak veri tabanının içerisinde olan verilerin elde edilmesi anlamına gelmektedir.

 

Kripto madencilik ilk olarak 2009 yılında başlamıştır. Bitcoin blok zincirinin açık kaynak kodu ile piyasaya sürülmesi madenciliğin başlangıcı olmuştur. Bundan sonra başka kripto paralar da aynı yöntemi takip etmiş ve madenciliğe başlamıştır. Kripto madencilik yapmak için büyük bir şirket olmanıza gerek yoktur. Evde kendi ekipmanlarınız ile de kripto madencilik yapabilirsiniz. Bitcoin çok fazla efor gerektirdiği için evde madencilik yapılması mümkün olmaktadır. Zorluk dereceleri yükseldiği için bazı coinler popüleritesini de yitirmeye başladı. Toplamda 21 milyon adet üretim imkanına sahip olan Bitcoin, şu ana kadar 16 milyon 532 bin adet üretilmiştir. Tamamen bitmesi için ise tahmin 2100’lü yıllardır.

Ant Miner Nedir ?

Sadece kripto madencilik için üretilmiş olan kazıcılar bulunmaktadır. Bunlara miner adı verilmektedir. Ülkemizde bulunmaları oldukça zordur. Bu nedenle de çok pahalıdırlar. Her kripto para çeşidi için farklı model bulunur. Bitcoin için üretilmiş olan model BTC Miner, Dash için dash miner, Lite coin için ise L3 olmaktadır. Hepsi birbirine özgüdür ve sadece bir kripto para için çalışır. Her geçen gün dünyada kripto madencilik sayısı artmaktadır. Ülkemizde de ithalatı yapılmaya başlanmıştır. Düşünülmesi gereken konu ise aylık çıkaracağı elektrik ve soğutma maaliyetleridir. Size kazandıracağı paralar ile bu maliyetler karşılanmaktadır.

Kripto Madencilik Nedir?
Kripto Madencilik Nedir?

Türkiye’de Kripto Madencilik Yasaları

Bu konuda yasalar olmasa da kripto para için çalışırken bilmeniz gereken önemli konular bulunmaktadır. En çok sahip olmanız gereken şey konu hakkında bilgidir. Bilgisiz bir girişim yaparsanız kardan çok zarar edersiniz. Evde kripto madencilik yapmak istiyorsanız gereken ortamı ayarlamanız gerekmektedir. Cihazlar ses ve ısı üretir. Bunun için gerekli sistemi ve ortamı da ayarlamanız gerekmektedir. Kazanılan paranın sabit olmaması ve zaman zaman gelmemesi de sorunlardan biridir. Mutlaka emin olduğunuz bir sistemi edinip kripto para üretmelisiniz. Aksi takdirde kar elde edemez ve sorun yaşarsınız.

 

Coin nasıl alınır veya satılır bilmiyorsanız hemen sizler için hazırlamış olduğumuz makalemizi okumanızı öneririz. :) 

Kripto Madenciliği Nedir ?

Blok zincirlerinde kripto para üretimi ve transfer işlemleri için yapılan matematiksel doğrulama işlemleri kripto para madenciliği olarak adlandırılmaktadır. Kullanılan sistem ise madenci olarak da adlandırılmaktadır. Örnek olarak Ethereum yatırımı yapmak için borsa üzerinde işlem yapmanız gerekmektedir. Bunun yapılması için ise ilk olarak hesabınızda para olmalıdır. Bunları da zamanla alım satım yaparak Ethereum’a dönüştürürsünüz. Bunun için kripto para borsalarına talimat verebilirsiniz. Sizin talimatınız ile kripto para madenciliği de çalışmaya başlamaktadır. Kripto para birimi fark etmeksizin çalışır. Ancak madencilik yapılıyorsa bu tarz şeylerde madencinin doğrulaması gerekir aksi halde işlem yapılamaz. Her kripto paranın madencilik şekli farklı olmaktadır. Kulanılan teknoloji türü, yazılımın donanımı da kripto madenciliği etkilemektedir.

Farklı Kripto Madencilikleri

Kripto madenciliği yapmanın farklı yolları bulunmaktadır. Bunlardan ilki CPU madenciliğidir. En eski kripto madenciliği yöntemlerinden biri budur. Masaüstü bilgisayarlar ile bu madencilik yapılabilmektedir. Artık bu tür eski olmaktadır. GPU madenciliği ise en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Verimli olması ve maliyetinin düşük olması tercih edilmesini de arttırmaktadır. Bunun için işlemci, ana kart, birkaç ekran kartı ve soğutma sistemleri yeterli olur. Bulut şeklinde kripto madenciliği yapan şirketler genellikle bunları kullanmaktadır. Bulut madenciliği ise teknolojinin en üst modellerindendir. Çok kolay bir şekilde kripto madenciliği yapılmaktadır. Bulut madenciliği temelde GPU’ya sahip olan ekipmanların size kiralanmasıdır.

Ant Miner Nedir?
Ant Miner Nedir?

Hangi Kripto Para Seçilmeli

Kripto madenciliği kadar seçilen para birimi de önem taşımaktadır. Popüler olan para birimlerini seçmeniz gerekir. Bu da size daha çok kazandıracaktır. Talep arz meselesidir. En zor madencilik ise Bitcoin’e ait olmaktadır. Bunun nedeni ise bitcoinin popüler olmasıdır. Çok fazla bitcoin kripto madenciliği yapan vardır. İlk bitcoini kazanmak için çok uzun süreler beklemeniz gerekebilmektedir. Daha az popüler olanlarını seçmeniz daha doğrudur. Hem daha kısa süre beklersiniz hem de yatırım maliyetiniz de daha düşük olmaktadır. En önemli konu doğru market araştırmasıdır. Ardından istediğiniz gibi, istediğiniz kadar ekipman ile kripto madenciliği yapabilir ve para da kazanabilirsiniz. Böylece hem süreçte karşı çıkmış hem de deneyim elde etmiş olursunuz. Her zaman yenilik iyi gelir ve sizlere de yeni bir bakış açısı katar.

Bir önceki yazımız olan Yeni Başlayanlara;Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *