«

Kripto Para Madenciliği Ne Zaman Başladı?

Kripto madencilik kripto dünyasında bilgisayar ve o bilgisayarlarda bulunan kripto para blok zincir yazılımlarını kullanarak veri tabanının içerisinde olan verilerin elde edilmesi anlamına gelmektedir. Kripto para madenciliği ilk olarak 2009 yılında başlamıştır. Bitcoin blok zincirinin açık kaynak kodu ile piyasaya sürülmesi madenciliğin başlangıcı olmuştur. Bundan sonra başka kripto paralar da aynı yöntemi takip etmiş ve madenciliğe başlamıştır. Kripto para madenciliği yapmak için büyük bir şirket olmanıza gerek yoktur. Evde kendi ekipmanlarınız ile de kripto para madenciliği yapabilirsiniz. Bitcoin çok fazla efor gerektirdiği için evde madencilik yapılması mümkün olmaktadır. Zorluk dereceleri yükseldiği için bazı coinler popülaritesini de yitirmeye başladı. Toplamda 21 milyon adet üretim imkanına sahip olan Bitcoin, şu ana kadar 16 milyon 532 bin adet üretilmiştir. Tamamen bitmesi için ise tahmin 2100’lü yıllardır.

Ant Miner Nedir ?

Sadece kripto madencilik için üretilmiş olan kazıcılar bulunmaktadır. Bunlara miner adı verilmektedir. Ülkemizde bulunmaları oldukça zordur. Bu nedenle de çok pahalıdırlar. Her kripto para çeşidi için farklı model bulunur. Bitcoin için üretilmiş olan model BTC Miner, Dash için dash miner, Lite coin için ise L3 olmaktadır. Hepsi birbirine özgüdür ve sadece bir kripto para için çalışır. Her geçen gün dünyada kripto madencilik sayısı artmaktadır. Ülkemizde de ithalatı yapılmaya başlanmıştır. Düşünülmesi gereken konu ise aylık çıkaracağı elektrik ve soğutma maliyetleridir. Size kazandıracağı paralar ile bu maliyetler karşılanmaktadır.

Kripto Para Madenciliği Ne Zaman Başladı?
Kripto Para Madenciliği Ne Zaman Başladı?

Bir diğer ücretsiz coin kazanma taktiği olan airdrop nedir? adlı sizler için hazırlamış olduğumuz yazımızı okumak için lütfen tıklayınız.

Türkiye’de Kripto Madencilik Yasaları

Bu konuda yasalar olmasa da kripto para için çalışırken bilmeniz gereken önemli konular bulunmaktadır. En çok sahip olmanız gereken şey konu hakkında bilgidir. Bilgisiz bir girişim yaparsanız kardan çok zarar edersiniz. Evde kripto madencilik yapmak istiyorsanız gereken ortamı ayarlamanız gerekmektedir. Cihazlar ses ve ısı üretir. Bunun için gerekli sistemi ve ortamı da ayarlamanız gerekmektedir. Kazanılan paranın sabit olmaması ve zaman zaman gelmemesi de sorunlardan biridir. Mutlaka emin olduğunuz bir sistemi edinip kripto para üretmelisiniz. Aksi takdirde kar elde edemez ve sorun yaşarsınız.

 

Bir önceki yazımız olan Uniswap Nedir? UNI Coin Satın Alımı Hakkında başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *