«

Maker Coin Nedir?

Maker coin nedir, Maker akıllı sözleşme platformunda çalışan Ethereum tabanlı bir yardımcı program ve yönetişim belirteci olarak açıklanabilmektedir. MKR, “Dinamik Teminatlandırılmış Borç Pozisyonları (CDP’ler), otonom geri bildirim mekanizmaları ve uygun şekilde teşvik edilmiş dış aktörlerden oluşan dinamik bir sistem” aracılığıyla Dai adlı başka bir kripto para birimini stabilize etmek için kullanılır.
Maker sahipleri, Dai’yi 1 USD değerinde sabit tutmak ve sistemi çözücü tutmak için platformdaki ayarlamaları oylar.

Dai fonu çözücü olarak kalamazsa, Dai sistemini finanse etmek için yeni MKR jetonları basılır ve satılır.
Maker platformu aracılığıyla, herkes Dai yapmak için Ethereum tabanlı varlıklardan yararlanabilir ve sistemin borç eşit miktarda Dai ile ödenene kadar onları tutmasına izin verebilir. Maker coin nedir için bir diğer açıklama da diğer Ethereum tabanlı tokenler arasında Maker ve Dai satan ERC20 borsası OasisDEX için kaldıraç ve likidite sağlamaktır.

Sizin için EOS Nedir? diye bir araştırma yaptık!

Maker Coin Nasıl Çalışır?

Maker Coin nasıl çalışır için en iyi cevap bir DAO’nun veya dijital olarak özerk organizasyonun ilkelerine göre çalışması olacaktır. Bu, Maker’ın kendini düzenleme ve Dai’nin değerini dengeleme yeteneğini kontrol etmek için bir dereceye kadar yapay zekanın kullanıldığı anlamına gelir.
İstikrar süreci aynı zamanda bir insan unsuruna da sahiptir; bir yönetim kurulu, oylanacak ve genel olarak ağ tarafından uygulanacak eylemleri tartışmak için haftalık olarak toplanır. Bu “Yönetim Toplantıları”, Maker’ın yaratılmasından bu yana yürürlüktedir ve madeni parayı başarıya yönlendirmekten büyük ölçüde sorumlu olarak görülmektedir.

Maker Coin Nedir?
Maker Coin Nedir?

Maker Coin Gelişimi

Maker Coin, Ağustos 2015’te “Ethereum ağındaki ilk takas edilebilir token” olarak duyuruldu. Nisan 2016’da Maker coin gelişimi platformunun piyasaya sürülmesinden önce BTC ve ETH için MKR jetonlarını kendi borsası aracılığıyla ihraç ederek başlamıştır. Proje lideri Rune Christensen, temel taşı olan Ethereum için “merkezi olmayan merkezi olmayan” bir banka yaratmaya başladı.
Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi popüler dijital varlıklar, günlük para birimi olarak kullanılamayacak kadar değişkendir. Bir bitcoinin değeri genellikle büyük dalgalanmalar yaşar, tek bir günde %25’e kadar yükselir veya düşer ve bazen bir ayda %300’ün üzerine çıkar.

Bir önceki yazımız olan Pancakeswap Nedir? PancakeSwap Kullanımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *