«

Merkezi Olmayan Madencilik EVM Ethereum Nedir?

Ethereum nedir? Akla gelen ilk soru nasıl telaffuz edilir? Her iki hece “et” ve “yuum”, “net” anlamına gelen Yunanca “eu” kelimesinden türemiştir. Yani eter, Ethereum’un ne olduğunun derinlemesine bir açıklamasıdır.

Akıllı sözleşmelerden oluşan dağıtılmış bir defter teknolojisidir. Bu tam olarak nedir? Programcıların tamamen güvenli ve uyumlu bir çevrimiçi ortam oluşturmak için akıllı sözleşmeler kullanmasına olanak tanıyan yeni bir kriptografi biçimidir. İlgili üçüncü taraf yoktur. Bu, internetten ürün satın almanıza izin veren basit bir belirteçten daha fazlası olduğu anlamına gelir – tamamen güvenli, ölçeklenebilir ve otomatikleştirilmiş bir pazarın temelidir.

Ethereum Gelişmeleri

Geliştiriciler şu anda projeyi başlatmak için bir yol haritası üzerinde çalışıyorlar. Herhangi bir projenin başarısı için hayati önem taşıyan projenin kurucusu Vitalik Buterin, gelecekte olacakların teknik özelliklerini özetleyen bir beyaz kağıt yayınladı. Beyaz kitap, projenin iki ana unsurunu açıklar: akıllı sözleşmeler ve sanal para birimi olan eter. Akıllı sözleşme, bir programlama dilinde yazılmış bir kod satırıdır. Bir gün veya sözleşme, belirli bir sözleşmenin kurallarını tanımlayan bir web programlama parçasıdır.

Geliştiriciler, bu programların nasıl çalıştığına dair kuralları tanımlamak için dao akıllı sözleşmeler üzerinde çalışacaklar. Daha sonra bu programlar etrafında yeni bir ekosistem geliştirecekler. Merkezi olmayan uygulamaların temel amacı, kendi merkezi olmayan uygulamalarını (uygulamaları) oluşturmak isteyen herhangi bir şirket tarafından kullanılabilecek açık kaynaklı bir platform sağlamaktır. Vitalik Buterin, merkezi olmayan uygulamalar için bir standardizasyon oluşturmaya gelince, bunun ileriye dönük en büyük adım olacağına inanıyor. Tüm işler dünyanın her yerindeki farklı ekipler tarafından yapıldığından, bu hiçbir şirketin geliştirme fırsatından diğer şirketlerden önce yararlanamamasını sağlayacaktır.

Ethereum Nedir? Nasıl Oluştu?

Vitalik Buterin’in Ethical Ledger olarak bilinen web sitesini oluşturmaya karar vermesinin nedenlerinden biri, internetin merkezi bir otorite tarafından kontrol edilmemesi gerektiğine olan inancından kaynaklanıyor. İnterneti küresel olarak dağıtılmış bir bilgi işlem teknolojisi olarak görüyor. Bununla birlikte, bazı kişiler İnternet’i reklam kampanyaları ve diğer spam yapma etkinlikleri için bir araç olarak görür. Eğitim videosu burada devreye girmiştir.

Ethereum nedir
Ethereum nedir

İnternet çok güçlü olduğu için geliştiriciler, kullanımını düzenlemek için merkezi bir otoriteye güvenemezler. Bu nedenle, birçok girişimci ve şirket, EVM (ensorver ağ akıllı sözleşmesi) veya dağıtılmış defter teknolojisi adı verilen bir alternatif bulmaya çalışıyor. Birçok kişi bir EVM’nin avantajını görüyor çünkü kullanıcıların üçüncü bir şahsı dahil etmek zorunda kalmadan kendi aralarında para transferi yapmalarına izin veriyor. Ethereum Nedir? Ether oldukça yeni olduğu için, projenin eğitim videosu EVM’nin üzerine nasıl uygulanabileceğini açıklıyor. Ayrıca, kullanıcıların kişisel fikirlerini deftere ekleyerek EVM’den en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerini açıklar.

Ethereum Teknolojisi

Web sitesi, ruhani projenin Hashimoto adlı son teknolojiye dayandığını açıklıyor. Hashimoto, belirli bir yazılıma bağlı olmayan merkezi olmayan bir bilgi işlem biçimidir. Java, ruby ​​ve PHP gibi diğer bilgi işlem biçimleriyle karşılaştırıldığında bu kadar iyi çalışmasının nedeni, Hashimoto için kullanılan programlama dilinin herhangi bir tür türü veya referansa sahip olmamasıdır. Bunun yerine programlama, deterministik bir mantık programlama dili kullanılarak dinamik olarak yapılır. Bir bakıma Ethical Ledger için programlama betiği, herhangi bir tip bilgisi veya referans gerektirmeyen bir dilde yazıldığı için programlama problemini çözmektedir. Bu özellik, EVM ve ethereal’i birçok farklı insan grubuna, özellikle de geliştiricilere çok çekici kılan şeydir.

Ethereum Nedir? Adlı yazımızı okuduktan hemen sonra Ethereum resmi internet sitesine ulaşabilirsiniz.

İki büyük kripto para birimi arasındaki bir diğer önemli fark, hem eToro hem de eth geliştiricilerinin, iki tarafın tüm kullanıcıların iyileştirilmesi için birlikte çalışabileceğinden emin olmak için kendi taraflarında çalışırken, bitcoin geliştiricilerinin esas olarak artmaya odaklanmasıdır. müşterileri ile dünyanın geri kalanı arasında gerçekleşecek işlem sayısı. Şu anda yalnızca eToro ağında her gün yaklaşık dört bin işlem gerçekleşiyor. Bu hiçbir şey gibi görünmese de, aslında geliştiricilerin platformlarını test etmeleri ve olabildiğince çok deneyim kazanmaları için başka bir yoldur. Zaman geçtikçe, bu bölünmenin her iki tarafında çok daha fazla ilerleme kaydedildiğini görebiliriz ve bu, yalnızca kripto para birimlerinin her iki tarafına da fayda sağlayacaktır.

Ethereum Nedir? gibi bir çok yazıyı Tokenmerkezi.com üzerinden coin tanıtımlarını inceleyebilirsiniz.  Hemen okumak için tıklayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan BitTorrent Token ( BTT ) Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *