«

Microsoft BlockChain Servislerini Kapatıyor

Microsoft Blockchain Service adını vermiş olduğu hizmetini kapatma kararı aldı. Yeni bir dağıtım oluşturmak ya da üye olmak artık mümkün olamayacak. Mevcut olan dağıtımları başa bir yere taşımak için ise kullanıcıların 10 Eylül’e kadar vakitleri bulunuyor. 2015 yılında açılan bulut tabanlı Blockchain hizmeti aradığını Microsoft’a sağlayamadı. 2019 yılında ise Blockchain applarının konsorsiyum oluşturulması ile yönetim ve ilerleme işlemleri için Azure Blockchain Service başlatıldı.

Microsoft Açıklama Yaptı


Kapanacak olan sistem ile ilgili açıklama yapan Microsoft kullanıcılara veri kopyalarını silmelerini önerdi. Veri kopyasını silmeyen üyelerin Azure Microsoft Blockchain üye kaynaklarından ücret alınacağını söyledi. İlk aşamada Bitcoin için geliştirilmiş olan teknolojinin neden sona erdiği ise cevapsız bırakıldı. Microsoft kullanıcılarına Ethereum geliştirme için ConsenSys Quorum adlı hizmeti kullanmalarını önerdi.

Microsoft BlockChain
Microsoft BlockChain

Bu duyurunun ardından ConsenSys’nin kurucu ve CEO’su olan Joesph Lubin açıklama yaptı. Joseph Lupin yaptığı açıklamada Microsoft ile ilişkilerinin genişletilmesinin kullanıcılara da deoplama alanında yardımcı olacağını söyledi. ConsesSys Quorum ve Quorum müşteri destekleri ile zahmetsizce bu sistem kurulabiliyor. Microfst ile bir sonraki iş birliklerinde ise Quorum ürünleni Azure kullanıcılarına sunacaklarını söyledi.

BlockChain Nedir ?


Herhangi bir merkeze ihtiyaç olmadan, verilerin dağınık bir ağ üzerinde saklanmış olduğu kayıt sistemleri block chain olarak adlandırılmaktadır. Türkçesi ise blok zinciridir. Bitcoin ile birlikte kripto borsasında oluşan blockchain, eski verilerde ise işe yaramıyor. Bir nevi dijital kayıt defteri olarak da düşünülebilmektedir. Her blokta işlem bilgileri ve önce olan bloğun bilgileri bulunmaktadır.

Bir blokta değişiklik olması tüm blokları farklılaştıracaktır. Veriler de böylece değişmez. Aynı olan veri kayıtlarının birbiri ile iletişi halinde olan bilgisayarlar üzerinde saklanıyor olmasına dağıtık ağ denilmektedir. Microsoft’un Azure BlockChain Service ürünü de aynı bu işlemleri sağlamaktaydı. Microsoft bu sistemden aradığını bulamadığı için kapatma kararı aldı. Bu sistem teknik arıza olsa bilr verileri kopyalayıp sakladığı için sürekli olarak size ait bilgileri güvende tutmaktadır. İnsanların bu sistemi kullanmasının nedeni de budur.

Diğer kripto haberleri bölümümüzü incelediniz mi?

Bir önceki yazımız olan BitTorrent Token ( BTT ) Nedir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *