«

Önemli ölçüde daha düşük işlem maliyetleri ve daha hızlı işlem hızları ile Solana en korkunç Ethereum Katili olabilir mi?

Solana, SOL tokeninin art arda haftalarca gördüğü fiyat artışları nedeniyle Trend bir konu oldu. Bu yazının yazıldığı sırada SOL, 207 $civarında işlem gördü ve bu da Ocak ayında 2 $ ‘ dan daha az bir artışla %11.400 arttı. Cointelegraph Markets’e göre Dogecoin’den (Doge) altıncı sırada yer alan Solana, bugünkü değeriyle yaklaşık 60 milyar dolar ile piyasa değeri ile ilk 10 kripto para arasında yeralıyor.

Bu yükseliş momentumunun muhtemel katalizörlerinden biri, Haziran ayında Andreessen Horowitz ve Polychain liderliğindeki yatırımcıların finansmanı. Solana, teknolojisini merkezi olmayan finans (Defı) alanında ilerletmek için kullanılacak olan 314 milyon doları güvence altına aldı. Özellikle, yatırım geleneksel hisse senetlerinden ziyade SOL coin alımları şeklini almıştır.

Solana’nın SOL fiyat patlamasının bir diğer önemli nedeni de Ekim ayı için planlanan dördüncü hackathon etkinliğinin duyurulması. 8. Hackathons projelere para Ödülleri ve tohum finansman olanakları kazanmak için bir şans için bir rekabet içine girmiş olan geliştiriciler hedefliyor. Bu, teknolojisinin daha geniş çapta benimsenmesine yardımcı olabileceği için Solana için olumlu bir hamle olarak algılandı.

Bu nedenle, Solana ilerleme kaydederken, uzmanlar yardım edemez ancak benzer bir programlanabilir blok zincirle karşılaştıramazlar: Ethereum. Birçoğu Solana’nın Polkadot, Avalanche ve Binance Akıllı Zinciriyle rekabet eden bir Ethereum Katili olabileceğini söyleyecek kadar ileri gitti.

Solana nedir?

Solana, akıllı sözleşmeleri uygulayabilen tek katmanlı bir blockchain ağıdır. 2017 yılında Qualcomm’un eski kıdemli personel Mühendisi Anatoly Yakovenko tarafından kurulan Solana, Bitcoin ve Ethereum’un ölçeklendirme sorunlarına çözüm olarak faturalandırılıyor. Kuruluşundan iki yıl sonra Solana, Multicoin Capital liderliğindeki A serisi finansman turunda 20 milyon dolar kazanmayı başardı.

Bitcoin (BTC) eşler arası bir para biçimi olarak yaygın olarak kabul edilirken, Ethereum ise hemen hemen her şeyi eşler arası hale getirme platformudur. Solana, akıllı sözleşme yetenekleri ve birinci katman altyapısıyla Ethereum ile aynı ligde olmasına rağmen, diğer bazı önermeleri de beraberinde getiriyor.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamalar (Dapp’ler) oluşturmak ve akıllı sözleşmeler dağıtmak için hala en iyi seçimdir, ancak zaman içinde iyileştirmeye çalıştığı eski sorunlarla boğuştuğu inkar edilemez. Ölçeklenebilirlik eksikliği nedeniyle, kullanıcılar zaman zaman çok yüksek gaz ücretleriyle karşı karşıya kalmaktadır. Her ne kadar proof-of-stake (PoS) ‘ a geçişi halihazırda hareket halinde olsa da — ve parça zincirleri uygulayarak artan bir işlem verimi yoluyla bu tür ücretleri azaltacağı tahmin ediliyor olsa da — 2021 veya 2022’nin sonlarına kadar Ethereum’un ana ağına tam olarak birleştirilmesi beklenmiyor. Bunun nedeni, tüm parçaları koordine edecek olan işaret zincirinin Aralık 2020’de yayına girmesine rağmen hala test altında olmasıdır.

Öte yandan Solana, uzlaşma mekanizması olarak pişmiş bir PoS yapısına zaten sahip. Bununla birlikte, kilit yenilik tarih kanıtı (PoH) protokolündedir. Bir PoS sistemi altında, doğrulayıcıların gelen işlem bloklarında kronolojik sıra bulmaları zor olabilir. Poh’nun bu konudaki yolu, iki olay arasındaki zamanın geçişini kriptografik olarak doğrulayan tarihsel bir kayıt oluşturmaktır.

kaynak:cointelegraph.com

Bir önceki yazımız olan İspanya'daki En Büyük Kripto Borsası Global Olmaya Hazır başlıklı makalemizde Kripto Haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yaz

Alperen Bayraktar Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *