«

Teknik İndikatörler Nedir? Ne İşe Yarar?

Analiz yapmak size para kazandırır. Teknik İndikatör yardımı ile Kripto analizi yaparak bir coini daha iyi tanıyabilir ve adeta kimlik kartını çıkarabilirsiniz. Piyasayı daha iyi bir şekilde tanıdığınıda sanal para sektöründen alacağınız verim de artmaktadır. Kripto para grafiklerinde etkileyen bazı teknik indikatörler bulunmaktadır. Grafik okumada mutlaka bu indikatörlere dikkat edilmesi gerekmektedir.


Teknik İndikatörler Nelerdir? Kripto Dünyasındaki Önemi

Teknik indikatör olarak ilk örnek RSI olmaktadır. RSI Rölatif güç endeksi olarak anlatılabilmektedir. Bu indikatör genel olarak kısa ve orta vadeye sahip olan fiyat analizlerinde kullanılır. Yatırımcılara piyasanın gücünü göstermek için en iyi teknik indikatör bu olmaktadır. Ana grafiğin altında olurlar ve 1 – 100 arasında bir değere sahiplerdir. 30 altında olanları satışın çok fazla olduğunu, 70 ve üstü ise ürünün çok fazla satın alındığını ifade etmektedir. MACD indikatör, hareketli olan ortalamaların uyumlarını ya da uyumsuzluklarını göstermektedir. İki ortalama arasında olan ilişkiyi anlatan MACD yatırımcıların sıkça tercih ettiği orta fiyat indikatör olarak kullanılmaktadır.

Teknik İndikatörler Nelerdir? İndikatörlerin Önemi Nelerdir?
Teknik İndikatörler Nelerdir? İndikatörlerin Önemi Nelerdir?

Parabolik SAR ne zaman satış işlemi yapılmasını yatırımcıya göstermektedir. Kısa vadeli fiyat hareketleri için tercih edilmektedir. Stokastik indikatör momemtumu gösterir. Çok fazla kullanılmaktadır. Bollinger bantları ise kolay bir çalışma prensibine sahiptir. Kripto para borsasındaki volaliteyi yani oynaklığı ölçen bu indikatör, yatay bir duruma sahiptir. Fiyatların hızlıca yükselip düştüğü durumlarda bantlar birbirinden ayrılmaktadır. Üst bant direnci, alt bant ise destek seviyesini sembolize etmektedir. Teknik İndikator sonrası en çok bilmemiz gereken şey ise mum grafikleridir.

Mum Grafikleri Ne İşe Yarar?


Kripto analizinde kullanılan bir diğer sistem ise mum grafiği olmaktadır. Her mum belirlenmiş olan zaman aralıklarını fiyat hareketlerini yatırımcılara anlatmaktadır. Fiyatların açılış, kapanış, makismum ve minimum noktaları mum grafiği aracılığı ile anlatılmaktadır. Kalın kısım göve ve üst ile alttaki ince kısımlar ise iğne olarak adlandırılır. İndikatör ve mum grafiği birleştiğinde önünüze çok daha net sonuçlar çıkmaktadır. Bu nedenle ikisini de tam olarak bilmeniz size kripto analizinde büyük bir yarar sağlayacaktır. Bunları öğrenerek para borsalarına giriş yapmalısınız. Böylece diğer yatırımcılara oranla çok daha mantıklı yatırımlar yapabilir ve çok daha fazla kazanç sağlayabilirsiniz.

Sizin için örnek analizimi buraya bırakıyoruz. Ethereum Analizi için lütfen tıklayınız. :)

Bir önceki yazımız olan Ada coin Yükselecek Mi? Cardano Son Durumu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Tokenmerkezi Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *