«

Tornado Cash Coin nedir sorusu birimin avantajı sayesinde merak ediliyor. Tornado Cash, Ethereum blok zincirindeki gözetimsiz ve merkezi olmayan bir güvenlik çözümüdür. Kaynak ve hedef adresler arasındaki zincir bağı kırarak işlemlerin güvenliğini artırmayı amaçlar. Bunu başarmak için Tornado Cash kullanımı için ETH ve ERC20 mevduatlarını kabul eden akıllı sözleşmeler kullanılır. Tornado Cash Anonimliği, anonimleştirme paketinin boyutundan, yani sözleşmede yatırılan ETH ve ERC20 jetonlarının sayısından türetilir. Tornado Cash sözleşmelerine yapılan yatırım, zincirdeki herhangi bir adresten çekilebilir. Para çekme işlemleri, güvenilir yapılandırma gerektiren zk-SNARK teknolojisi kullanılarak yapılır.

Tornado Cash Nedir?

Tornado Cash özellikleri açısından işlemler sıfır bilgi kanıtları kullanılarak karıştırılır ve bunlar işlem bilgilerini tamamen gizler. Tornado Cash aynı zamanda merkezi olmayan bir hizmettir ve akıllı sözleşmeler aracılığıyla yürütülür. Bu nedenle diğer karıştırma yöntemlerinde olduğu gibi karıştırma işlemi boyunca hiçbir merkezi üçüncü taraf fonların gözetimini alamaz. Tornado Cash’i kullanmakla ilgileniyorsanız, ilk olarak Tornado Cash’e para yatırmanız gerekiyor. Ardından sizin için rastgele bir anahtar üretilir ve Tornado Cash token hesabınıza bunlar aktarılır. Gelecekte bir noktada para çekme işlemi yapmak için geçerli anahtara sahip olduğunuza dair kanıt sunmanız önemlidir. Sonrasında ise depozito yaparak ve yatırılacak miktarın yanı sıra bir Tornado Cash coin seçerek ‘Para Yatır’ kısmına tıklamalı ve onaylamalısınız.

Tornado Cash Coin Nedir
Tornado Cash Coin Nedir

TORN Nedir?

TORN, Tornado Cash’in yerel belirteç yardımcı programıdır. TORN aşağıdaki işlevler için kullanılır:

  • Yönetim: Bu coinin sahipleri ağ yönetişim kararlarını oylayabilir. Kullanıcılar, yürütme süresi boyunca (teklif oluşturulduktan yaklaşık 8 gün sonra) çıkarılamayan oy yönetimi sözleşmesine belirteçleri girmelidir. Ayrıca, kullanıcıların bir teklif oluşturmak için en az 1000 TORN’a ihtiyacı vardır.
  • Anonim Madencilik: Kullanıcılar platforma sabit ETH, wBTC, USD para yatırabilir ve zaman içinde anonim puanlar (AP) biriktirebilir. AP Puanları, AP/TORN havuzundan TORN’a dönüştürülebilir ve 1MM TORN 12 ay boyunca sürekli olarak biriktirilir.

Tornado Cash Güvenli Midir?

Tornado Cash yatırım açısından güvenli bir tokendir. Bu tokenın sabit olan toplam 10.000.000 arzı mevcuttur. Tornado Cash, bir kaynak ve bir hedef adres arasındaki zincir üstü bağlantıyı keser. Bu sayede işlemlerin gizliliğini esasen geliştirir. Tornado Cash ayrıca, daha sonra çeşitli farklı adresler tarafından çekilebilen ETH mevduatlarını kabul eden akıllı sözleşmeler kullanır. Bu açıdan, gizliliği önlemek için Relayer, ETH bakiyesi olmayan bir adrese para çekmek için de kullanılabilir. Tornado Cash, zk-SNARK kanıtlarıyla işlemleri anonim tutan bir vekil gibi davranır. Bu sıfır bilgi ispat protokolü ile ilgili iki taraf vardır.

  • Kanıtlatıcı: Bir hipotezi kanıtlamaya çalışır.
  • Doğrulayıcı: Kanıtlayıcının iddialarının doğruluğunu belirler.

Bir kullanıcı Tornado akıllı sözleşmesine ETH yatırdığında, bir sır oluşturur ve yatırılan tutarla birlikte akıllı sözleşmeye bir taahhüt gönderir. Bu açıdan Tornado Cash alımı güvenli bir şekilde yapılır. Bunun için ise güvenli bir kripto para borsası bulmak gerekir.

Bir önceki yazımız olan Avax Coin Nedir? Avalanche Alımı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Cevap Yaz

Hakkında

Bir Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi *